Kamu Alacaklarında Gecikme Faizi Yükseldi

Ekonomi (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 21.05.2024 - 16:41, Güncelleme: 21.05.2024 - 16:41
 

Kamu Alacaklarında Gecikme Faizi Yükseldi

MTV ve vergi dahil birçok amme alacağı için uygulanan gecikme zammı oranı için yeni bir karar alındı. Kamu alacakları için gecikme zammı ve tecil faiz oranları yükseltildi. Buna göre, kamu alacakları için gecikme zammı oranı yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e, tecil faizi yüzde 36'dan yüzde 48'e ve kanuni faiz oranı da yüzde 12'den yüzde 24'e çıkartıldı.
Kamu alacakları için gecikme zammı oranının artırmaya yönelik Cumhurbaşkanı Kararları ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tebliği, Resmi Gazete'de yayınlandı. Cumhurbaşkanlığı'nın kararıyla Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme ile kamu alacaklarında gecikme faizi oranları yeniden belirlendi. Bu kararla birlikte, kamu alacaklarında gecikme faizi oranı her ay için ayrı uygulanmak üzere yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e yükseltildi. Ayrıca, amme alacaklarında tecil faizi de yıllık yüzde 36'dan yüzde 48'e çıktı. Düzenleme, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da yer alan gecikme zammı oranının artırılmasıyla ilgili. Özellikle vergi borcu gibi kamu alacaklarının ödenmemesi durumunda uygulanan gecikme zammı oranı, bu kararla birlikte artık her ay için yüzde 4,5 olarak uygulanacak. Söz konusu oran yüzde 3,5 olarak uygulanıyordu. “Yüzde 48 Olarak Belirlendi” Diğer yandan da, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Tahsilat Genel Tebliği de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kamu alacaklarında yıllık yüzde 36 olarak uygulanan tecil faizi oranı da bugünden itibaren yüzde 48 olarak belirlendi. Bu yeni düzenlemelerle birlikte, vergi dahil birçok amme alacağında gecikme faizi ve tecil faizi oranları yükseltilmiş oldu. Mükellefler için ödeme süreçlerini ve borçlarını düzenlemelerinde dikkatli olmaları önemli hale gelmiş durumda.
MTV ve vergi dahil birçok amme alacağı için uygulanan gecikme zammı oranı için yeni bir karar alındı. Kamu alacakları için gecikme zammı ve tecil faiz oranları yükseltildi. Buna göre, kamu alacakları için gecikme zammı oranı yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e, tecil faizi yüzde 36'dan yüzde 48'e ve kanuni faiz oranı da yüzde 12'den yüzde 24'e çıkartıldı.

Kamu alacakları için gecikme zammı oranının artırmaya yönelik Cumhurbaşkanı Kararları ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tebliği, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Cumhurbaşkanlığı'nın kararıyla Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme ile kamu alacaklarında gecikme faizi oranları yeniden belirlendi. Bu kararla birlikte, kamu alacaklarında gecikme faizi oranı her ay için ayrı uygulanmak üzere yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e yükseltildi. Ayrıca, amme alacaklarında tecil faizi de yıllık yüzde 36'dan yüzde 48'e çıktı.

Düzenleme, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da yer alan gecikme zammı oranının artırılmasıyla ilgili. Özellikle vergi borcu gibi kamu alacaklarının ödenmemesi durumunda uygulanan gecikme zammı oranı, bu kararla birlikte artık her ay için yüzde 4,5 olarak uygulanacak. Söz konusu oran yüzde 3,5 olarak uygulanıyordu.

“Yüzde 48 Olarak Belirlendi”

Diğer yandan da, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Tahsilat Genel Tebliği de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kamu alacaklarında yıllık yüzde 36 olarak uygulanan tecil faizi oranı da bugünden itibaren yüzde 48 olarak belirlendi.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte, vergi dahil birçok amme alacağında gecikme faizi ve tecil faizi oranları yükseltilmiş oldu. Mükellefler için ödeme süreçlerini ve borçlarını düzenlemelerinde dikkatli olmaları önemli hale gelmiş durumda.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gozdetv.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.